.

Lodní doprava

Další druh přepravy je doprava lodní. Lodní doprava je také nejpomalejší druh dopravy. Všechny lodě (kromě vznášedla) dosahují maximální rychlosti kolem 30 km/h. Lodní dopravu proto využijete především pokud máte na mapě až moc velké množství vodních ploch, nebo k obsluze ropných plošin. Zajímavá je také funkce lodní městské hromadné dopravy.

Přístav nepostavíte kdekoliv, ale pouze na srovnané krajině, pod kterou je vodní plocha. Podívejte se zde:

Srovnaná krajina, na které můžete postavit přístav

Přístavy také mají větší pokrytí oproti srovnatelně velkým železničním stanicím či silničním zastávkám.

Obsluha ropných plošin

Ropné plošiny poskytují ropu a cestující. Ropu musíte přepravovat do rafinerií, které musí být určitou vzdálenost od moře, takže nemusíte mít obavy, že budete muset stavět průplavy. Dobrá strategie je, pokud tanker pluje dlouhou při pobřeží, tam zavést železnici, na kterou potom loď přeloží ropu a vlak to doveze do rafinerie. Nezapomeňte, že cena přepravy se snižuje s každým dnem navíc a maximální rychlost novějšího tankeru je 32 km/h. Umíte si to představit v době maglevu? Ropné plošiny také poskytují cestující. Vtipná je produkce cestujících za měsíc (ta bývá celkem nízká). Ty můžete vézt do města nebo na další plošinu. Vzhledem k nízké produkci, je ale lepší zavést vrtulníky (ale pokud máte zaplou údržbu lepší jsou lodě).

Ropná plošina

Zdymadla, bójky a akvadukty

Zdymadla slouží ke spojení dvou různých úrovní terénu. Staví se takto:

Zde můžete postavit zdymadlo

Bójky slouží k navádění lodí. Dají se použít u moc dlouhých tras, kdy hra píše, že stanice je příliš daleko, nebo pokud loď zatáčí, aby se neztrácela (lodě nemají tak dokonalý naváděcí systém). Potom se dá bójka do příkazů. Je to něco jako směrování u vlaků, akorát u lodí ho budete používat častěji.

Bójka

Akvadukty slouží tam, kde vést podobnou trasu přes zdymadla by bylo moc náročné. V normální hře je moc nevyužijete. Asi proto, že nebudete moc stavět průplavy. Pokud si chcete pohrát s akvadukty doporučuji vám mapu Banking Crisis.

Třeba zde se vám akvadukt bude hodit

Vozidla

Vozidel jsou celkem čtyři druhy: Trajekty, Vznášedla, Nákladní lodě a Ropné tankery. Na jejich seznam se můžete podívat zde. Lodě mívají poměrně velkou životnost (kolem třiceti let). Vznášedlo je celkem dobře použitelné i pro osobní dopravu.

Lodní doprava je bezesporu zajímavý druh dopravy. Má neomezenou kapacitu (to nemají ani silnice!) a jediné co je v základu nutné postavit je přístav (někdy i bójky). Jako páteřní dopravu ji lze však konstruovat pouze při velmi velkém podílu vodních ploch v krajině (tak přes dvě třetiny). Na závěr se podívejte na krátké video ohledně lodní dopravy: